ADVERTISEMENT |  REMOVE ADS

Math and Recipes

Students examine measurements in arts and crafts recipes, make capacity conversions, and create their own crazy recipes.
Grades
3 |
4 |
5
Themes
Foods (91)

Type
Lesson (926)

Objectives
  • Students will use an Internet site to find arts and crafts recipes.
  • Students will solve problems by multiplying and dividing whole numbers.
  • Students will practice unit conversions.

Materials

Procedures

  1. Introduce key vocabulary: borax, fluid ounce, plaster of Paris, pint, quart.
  2. Ask students to visit the Art Kitchen and collect information about the ingredients in the recipes. They should use the worksheet as a guide.
  3. Students should use the Internet site and their math skills to complete the worksheet.
  4. Students may complete the worksheet individually or in pairs.
  5. Schedule class time for students to share their recipes.

Assessment

  • Use students' responses on their worksheets and their participation in the class discussion to evaluate their ability to use information they find on the Internet and to use multiplication and division to convert one unit of capacity to another.
  • Find a variety of assessment techniques to use with this lesson.

Extension Activities

Standards Correlations

National Council of Teachers of Mathematics

Students should:

  • develop fluency in multiplying and dividing whole numbers.
  • carry out simple unit conversions within a system of measurement.

National Educational Technology Standards
http://cnets.iste.org/

Students should:

  • use technology to locate, evaluate, and collect information.
  • use technology tools to enhance learning, increase productivity, and promote creativity.

Your Free Gift

TEACHERVISION'S THANKSGIVING ACTIVITY PACKET

Sign up for a free account and get our new Thanksgiving activity packet sent instantly to your inbox. Find 40+ pages of Thanksgiving activities, lessons, and printables that K-6 students can use to explore the rich historical and cultural aspects of this all-American holiday in their Reading, Math, Science, and Social Studies lessons.

GET YOUR FREE PACKET

Thanksgiving packet

Go Premium

Get unlimited, ad-free access to all of TeacherVision's printables and resources for as low as $2.49 per month. We have a plan for every budget. 

Select a plan

All plans include a free trial and enjoy the same features. Cancel anytime.
Learn more about Premium

Register