ADVERTISEMENT |  REMOVE ADS

5th Grade Measurement Worksheets

These measurement worksheets will improve your students' ability to measure perimeters, find the area of shapes, and compare and convert measurements. Understanding these more complicated measurements are crucial to other subjects like geometry, algebra, and physics.

  • Addition & Subtraction Word Problems I
  • Use these word problems to give students practice adding and subtracting money and units of measure. Students will add or subtract three-, four-, and five-digit numbers to solve these real-life problems.

  • Addition & Subtraction Word Problems II
  • In this worksheet your students will get practice analyzing word problems to find out if they need to add or subtract numbers to solve the equation.

  • Addition & Subtraction Word Problems III
  • Develop students' problem-solving skills with everyday word problems. Students will add and subtract money and units of measure to solve these problems. This math worksheet involves addition and subtraction with two-, three-, four-, and five-digit numbers.

  • Addition & Subtraction Word Problems IV
  • Students will apply addition and subtraction skills to real-life word problems involving measurements. Remind students to take care when units of measurement need to be converted.

  • Addition & Subtraction Word Problems V
  • Test students' arithmetic skills with real-life word problems involving units of measurement. Students must multiply, add, or subtract whole numbers, decimals, and fractions to solve the problems in this math worksheet.

  • Addition & Subtraction Word Problems VI
  • Give students practice using addition and subtraction to solve real-life word problems involving money and units of measurement. Students must add or subtract large numbers, fractions, or three or more numbers to solve the problems in this math worksheet.

  • Appropriate Units of Measure
  • Give students practice choosing appropriate units to measure the length (inches, feet, yards) or weight (ounces, pounds, tons) of each common item. This printable measurement worksheet focuses on the U.S. customary system.

  • Choosing Units of Measure
  • In this math worksheet, students circle the units that are the closest estimate for each measurement. Students need mental benchmarks for each U.S. customary unit in order to choose the best unit of measure.

  • Conversion Tables: Money & Time
  • Encourage care and concentration as students make conversion tables to convert dollars to cents, weeks to days, and hours to minutes. Children will grasp that they are dealing with multiples of 7, 60, and 100 in this math worksheet.

  • Conversions: Capacity
  • Teach students how to convert ounces, cups, pints, quarts, and gallons with the conversion chart in this measurement worksheet. In this activity, students must figure out whether they need to multiply or divide by the unit of capacity for each problem.

  • Conversions: Length
  • The conversion table in this measurement printable shows how to convert inches, feet, yards, and miles. Students must determine whether to multiply or divide by the unit of length for each conversion.

  • Converting Units of Measure I
  • Use multiplication and division to convert money and metric units in this math worksheet. Students must convert dollars to cents, cents to dollars, centimeters to millimeters, and millimeters to centimeters.

  • Converting Units of Measure II
  • Use multiplication and division to convert metric units in this math worksheet. Students must convert centimeters to meters, meters to centimeters, meters to kilometers, and kilometers to meters.

  • Decimal Word Problems I
  • Apply math skills to real-life problems involving decimals, money, and measurement. Students need to choose the operation (multiplication, division, addition, or subtraction) to solve each word problem. Most of these word problems require two steps to solve.

  • Decimal Word Problems II
  • These real-life word problems involve decimals, money, and measurement. Students need to choose the operation (multiplication, addition, or subtraction) to solve each word problem. One of these word problems requires two steps to solve.

  • Distance & Speed Word Problems I
  • Gives students practice using multiplication and division to solve word problems. To solve the problems in this math worksheet, students will use variations of the formula Distance = Speed x Time.

  • Distance & Speed Word Problems II
  • To solve these speed word problems, students use the information given and variations of the formula Distance = Speed x Time. This math worksheet gives students practice multiplying, dividing, and working with formulas.

  • Elapsed Time
  • How much time has elapsed? Students use their understanding of time to track changes in hours or minutes for each word problem in this math worksheet.

  • More Complex Fraction Problems
  • These complex fraction problems ask children to find 3⁄5, 7⁄10, or 2⁄3 of each dollar amount or measurement. Ensure that children are dividing the amount by the denominator and multiplying the result by the numerator to find each answer.

  • Word Problems Involving Time I
  • These word problems involving time require students to add or subtract hours and minutes. Students must remember that hours are based on units of 60 rather than 10.

  • Word Problems Involving Time II
  • These real-life word problems require students to multiply or divide units of time (minutes, hours, or days).

  • Word Problems: Choose the Operation I
  • Choose the operation (addition, subtraction, multiplication, or division) to complete the word problems in this math worksheet. This printable gives students practice using arithmetic to solve real-life word problems involving money and units of measurement.

Your Free Gift

TEACHERVISION'S THANKSGIVING ACTIVITY PACKET

Sign up for a free account and get our new Thanksgiving activity packet sent instantly to your inbox. Find 40+ pages of Thanksgiving activities, lessons, and printables that K-6 students can use to explore the rich historical and cultural aspects of this all-American holiday in their Reading, Math, Science, and Social Studies lessons.

GET YOUR FREE PACKET

Thanksgiving packet

Go Premium

Get unlimited, ad-free access to all of TeacherVision's printables and resources for as low as $2.49 per month. We have a plan for every budget. 

Select a plan

All plans include a free trial and enjoy the same features. Cancel anytime.
Learn more about Premium

Register