ADVERTISEMENT |  REMOVE ADS

An Expedition to Egypt – Worksheet

Use this worksheet in conjunction with the "Expedition to Egypt" lesson.
Grades:
3 |
4 |
5
Subjects:

An Expedition to Egypt Worksheet

Name_________________________ Date__________

The media center is setting up an exhibit on ancient Egypt, but the budget is limited. They have asked you to go to the Discovery Store (http://www.shopping.discovery.com/genre/1117-1494-3.html) and put together an exhibit for only $400.

1. Choose three sets of videos for the media center's collection. Write the title and price of each.
_______________________________________ _______________

_______________________________________ _______________

_______________________________________ _______________

2. Use front-end estimation to estimate the total costs of the video sets. _______________

3. Estimate to the nearest dollar instead. About how much do the video sets cost? _______________

4. Add to figure out the actual cost of the video sets. _______________

5. Which type of estimation was the most accurate? Why? ____________________________________________________________

____________________________________________________________

6. Now select two items to decorate the entrance to the exhibit. Write the name and price of each item.
_______________________________________ _______________

_______________________________________ _______________

7. Use the most accurate type of estimation to predict the total cost of these two items. _________

8. Add to find the actual cost. _______________

9. The media center would like to purchase a ceremonial drum for $139. Is $400 enough to buy the video sets and decorations that you chose and the drum? _______________



Your Free Gift

TEACHERVISION'S THANKSGIVING ACTIVITY PACKET

Sign up for a free account and get our new Thanksgiving activity packet sent instantly to your inbox. Find 40+ pages of Thanksgiving activities, lessons, and printables that K-6 students can use to explore the rich historical and cultural aspects of this all-American holiday in their Reading, Math, Science, and Social Studies lessons.

GET YOUR FREE PACKET

Thanksgiving packet

Go Premium

Get unlimited, ad-free access to all of TeacherVision's printables and resources for as low as $2.49 per month. We have a plan for every budget. 

Select a plan

All plans include a free trial and enjoy the same features. Cancel anytime.
Learn more about Premium

Register