ADVERTISEMENT |  REMOVE ADS

2nd Grade Math: Comparing Volume of Liquids

Brought to you by Nodma, this printable from SAP Learning Math Grade 2 will help students understand measurement concepts while also practicing reading and interpreting data from picture graphs.
Using the illustration on the worksheet as a guide, students will compare volumes of liquids and determine and record the capacity of two or more containers in non-standard units. Students will fill in the blanks with the correct answers; questions focus on comparing and contrasting data points from the graph. An answer key is included.
Grade:
2
Subjects:
Mathematics (5,031)


Graphing (19)

Type:
Worksheets (13,448)

Download
CREATE NEW FOLDER
Cancel
Use the complete course for 2 full years for $14.95 with a 75% discount using the code NUMBERS75.


This resource from SAP Learning Math Grade 2 courseware is brought to you through the collaboration of Singapore Asia Publishers (SAP), authors Alan Tan and Tina Myung and Nodma. SAP has helped millions of students excel in curriculum-based learning in more than 60 countries by developing a hybrid of both traditional print and digital content.

And check out these other engaging interactive resources from Nodma!

Excerpted from

SAP Learning Math Grade 2
Alan Tan, Tina Myung


SAP Learning Math Grade 2 is an engaging interactive workbook that makes math easy to understand! Specially developed for kids who struggle with learning math, it provides students (and teachers and parents) a summary of learning objectives, practice worksheets for checking/recalling important math formulas, exercises for becoming familiar with various types of assessment questions, non-routine questions for developing analytical skills and carefully worked out step-by-step solutions.


What's amazing about this courseware is the gradual presentation of lessons and the numerous practice tests it includes that will facilitate better absorption of the mathematical lessons for young minds and also ensure that multiple concepts are understood.

Go Premium

Get unlimited, ad-free access to all of TeacherVision's printables and resources for as low as $2.49 per month. We have a plan for every budget. 

Select a plan

All plans include a free trial and enjoy the same features. Cancel anytime.
Learn more about Premium

Register