ADVERTISEMENT |  REMOVE ADS

Increasing Recipe Worksheets- Answer Key

Use this answer key to the Increasing Recipe Worksheets 1 and 2.
Grades:
3 |
4 |
5
Subjects:
Mathematics (5,031)

Fractions (334)

Themes:
Foods (91)

Holidays:

Increasing Recipe Worksheets- Answer Key


Increasing Recipe by 3

Recipe Ingredient and Amount Equation to Multiply Ingredient by 3 Result of Multiplying Ingredient by 3
3/4 cup butter 3/4 x 3 9/4 = 2 1/4
1 1/2 cups white sugar 3/2 x 3 9/2 = 4 1/2
4 eggs 4 x 3 12
1 1/8 cups applesauce 9/8 x 3 27/8 = 3 3/8
3/4 cup milk 3/4 x 3 9/4 = 2 1/4
1 1/2 cups all-purpose flour 3/2 x 3 9/2 = 4 1/2
1 1/2 cups rolled oats 3/2 x 3 9/2 = 4 1/2
1/4 teaspoon salt 1/4 x 3 3/4
1 tablespoon baking powder 1 x 3 3
1 1/2 teaspoons ground cinnamon 3/2 x 3 9/2 = 4 1/2
3/4 teaspoon ground nutmeg 3/4 x 3 9/4 = 2 1/4
3/4 teaspoon ground cloves 3/4 x 3 9/4 = 2 1/4
1 1/2 cups raisins 3/2 x 3 9/2 = 4 1/2
1 1/2 cups walnuts 3/2 x 3 9/2 = 4 1/2


Increasing Recipe by 4

Recipe Ingredient and Amount Equation to Multiply Ingredient by 3 Result of Multiplying Ingredient by 3
3/4 cup butter 3/4 x 4 12/4 = 3
1 1/2 cups white sugar 3/2 x 4 12/2 = 6
4 eggs 4 x 4 16
1 1/8 cups applesauce 9/8 x 4 36/8 = 4 4/8 = 4 1/2
3/4 cup milk 3/4 x 4 12/4 = 3
1 1/2 cups all-purpose flour 3/2 x 4 12/2 = 6
1 1/2 cups rolled oats 3/2 x 4 12/2 = 6
1/4 teaspoon salt 1/4 x 4 4/4 = 1
1 tablespoon baking powder 1 x 4 4
1 1/2 teaspoons ground cinnamon 3/2 x 4 12/2 = 6
3/4 teaspoon ground nutmeg 3/4 x 4 12/4 = 3
3/4 teaspoon ground cloves 3/4 x 4 12/4 = 3
1 1/2 cups raisins 3/2 x 4 12/2 = 6
1 1/2 cups walnuts 3/2 x 4 12/2 = 6

Your Free Gift

TEACHERVISION'S THANKSGIVING ACTIVITY PACKET

Sign up for a free account and get our new Thanksgiving activity packet sent instantly to your inbox. Find 40+ pages of Thanksgiving activities, lessons, and printables that K-6 students can use to explore the rich historical and cultural aspects of this all-American holiday in their Reading, Math, Science, and Social Studies lessons.

GET YOUR FREE PACKET

Thanksgiving packet

Go Premium

Get unlimited, ad-free access to all of TeacherVision's printables and resources for as low as $2.49 per month. We have a plan for every budget. 

Select a plan

All plans include a free trial and enjoy the same features. Cancel anytime.
Learn more about Premium

Register